Základní ingredience

Základními ingrediencemi pro přípravu bulharských pokrmů jsou sýr feta (bílý sýr, u nás známý jako balkánský sýr, vyrábí se buď z kravského, kozího nebo ovčího mléka, kravský může být trochu nažloutlý, kdežto ovčí a kozí bývají bílé, pravý balkánský sýr zraje kolem 40 dní), kiselo mljako (v podstatě se jedná o řidší jogurt, který je specifický tím, že obsahuje Bulharskou mléčnou bakterii, latinsky lactobacillus bulgaricus; tato bakterie, která je vlastně příčinou kvašení, byla objevena až r. 1905) a čubrica (česky saturejka). Díky těmto přísadám, ale také díky velkému množství zeleniny a ryb, je bulharská kuchyně docela zdravá. Mezi nejčastěji připravovaná masa, kromě již zmíněných ryb patří vepřové a hovězí.

 

 

Pečivo – vždy a všude

Nejčastějším pečivem a zároveň i přílohou k jídlu je bílý chléb, který se v Bulharsku jí ke každému jídlu a v restauraci je úplně automatické, že vám k jídlu donesou právě ošatku s pečivem, i když si o ni přímo neřeknete. Bulharský bílý chléb má však jednu nevýhodu, totiž to, že je dobrý, jen když je čerstvý, postupem času se začíná drobit. Běžný chléb a cereální pečivo se dají také sehnat.

 

 

 

Co byste měli vyzkoušet aneb typické bulharské pokrmy

Tajemná slova jako „tarator“, „kaškaval“ nebo „musaka“ jsou názvy několika z mnoha typických bulharských pokrmů.

 

Tarator

Pod tímto zvláštním jménem se skrývá studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku. Tato zajímavá polévka určitě stojí za to vyzkoušet, navíc vás v horkých letních dnech příjemně osvěží.

 

 

 

Musaka

Jestliže vám na talíři donesou musaku, tak si asi řeknete: „To jsou přece francouzské brambory…“ Musaka je tedy teplé jídlo připravené z brambor a zeleniny, případně z masa, ale díky specifickému koření a způsobu přípravy je přece jenom jiná a zajímavější. Dá se dokonce koupit i v konzervě!

 

 

 

 

Šopský salát

Tento známý a rozšířený salát vás může i překvapit, protože kromě syrových paprik a rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule. Celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli.

 

 

 

 

 

 

Keftě a kebabče

Tyto zajímavě se nazývající pokrmy se připravují z mletého masa. Jsou to bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa osmažené nebo připravené na roštu. Podávají se se zeleninovými saláty nebo s hranolky, což je v Bulharsku docela oblíbená příloha.

 

 

Kaškaval

Jde o ovčí, kraví nebo smíšený sýr. Podává se občas jako dezert na konci jídla nebo k vínu. Zajímavé je, že kaškaval zraje 60 dnů, nezralý sýr se pozná podle toho, že může mít trochu nakyslou chuť.

 

 

Škembe čorba

Pod tímto názvem se skrývá hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo a jí se s chlebem.

 

 

 

 

 

Vínečko bílé, vínečko rudé…

Vinařství v Bulharsku má neobyčejně dlouhou tradici. Příhodné klima a vynikající půdy způsobily, že již od antických dob se zde víno pěstovalo a vyrábělo, o čemž svědčí i starobylé vinařské sklepy. Nejstarší doložení vinaři byli Thrákové.

V Bulharsku lze vymezit několik vinařských regionů: Podunajská nížina, Černomořská oblast, Údolí růží, Thrácká nížina a Údolí Strumy. Každá oblast je něčím specifická, nicméně jedno mají všechny oblasti společné: nabízí výborná vína.

 

Podunajská nížina – domov odrůdy zvané Gamza

Tato vinařská oblast se rozkládá v severní části Bulharska, je jednou z největších a pěstuje se zde nejvíce druhů vína. Tento region je známý především díky pěstování bulharské odrůdy zvané Gamza, setkáte se však i s tradičními druhy vín jako je třeba Merlot, Muskat Ottonel nebo Cabernet Sauvignon.

 

Černomořská oblast

Východní Černomořská oblast se rozkládá kolem měst Šumen, Varna a Burgas. Do této oblasti patří známé lokality jako např. Chan Krum, Pomorie, údolí řeky Kamčija, Targovište, Risenovo nebo Južen Brjag.

 

Údolí růží – nejenom pěstování růží, ale i vína

Tuto oblast, které se někdy říká oblast Podbalkánská, se nachází mezi pohořími Stará planina a Rodopy. Region budete pravděpodobně znát jako místo, kde se pěstují nejvoňavější a nejkrásnější růže na Balkáně. Z těchto růží se potom lisuje růžový olej. Nicméně, pěstuje a vyrábí se zde i víno, známá a vynikající je např. odrůda Karlovo Misket (Královský muškát). Mezi nejvýraznější vinařské obce patří Sliven, Jambol, Karlovo nebo Bania.

 

Thrácká nížina

Oblast na jihu Bulharska vyniká pěstováním odrůd jako je Muškát, Cabernet Sauvignon nebo Merlot. Podivně znějící názvy jako Sakar, Korten, Šivačevo, Pazardžik, Plovdiv, Brestovica nebo Peruštica jsou názvy vinařských obcí, jejichž víno je opravdu chutné a kvalitní.

 

Údolí Strumy – pěstování jedné z nejstarších odrůd vína

Tato oblast leží v jihozápadním cípu Bulharska a jde o bulharskou nejteplejší vinařskou oblast. Region je domovem významné bulharské odrůdy, která má název Široka melniška loza (široká melnická réva, někdy jen krátce Melnik). Tato odrůda je jedna z nejstarších odrůd vůbec, byla pravděpodobně dovezena z Malé Asie a pěstuje se jen zde, konkrétně v lokalitách Lozenica, Melnik, Chotovo a Vinogrady.
Zdejší přírodní podmínky se liší od podmínek ostatních bulharských vinařských oblastí a připomínají spíše středomoří. Lze říci, že tato oblast je nejstarším vinařským regionem v celém Bulharsku. Z nejznámějších míst, kde se vyrábí výborné víno jmenujme ještě obce Damjanica a Harsovo.